۱۸ توصیه برای خرید آپارتمان

نویسنده : محمود رضا اسدی و دکتر مجتبي اميری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

اگر شما جزء افرادی هستید که می خواهید برای اولین بار اقدام به خرید آپارتمان کنید یا در گذشته آپارتمانی خریده اید، ولی پس از آغاز زندگی در آن با مشکلات زیادی مواجه شده و از خرید خود پشیمان شده اید؛ برای این که از زندگی در آپارتمان متعلق به خود لذت ببرید و از خرید خود پشیمان نشوید، قبل از اقدام به خرید آپارتمان باید به نکات زیر توجه کنید:

۱. درباره ی منطقه ای که قصد دارید در آن زندگی کنید، بیشتر تحقیق و تلاش کنید و از نقاط ضعف و قوت آن آگاهی کامل پیدا کنید. این کار نیازمند آن است که هر از چندگاهی به آن جا سر بزنید، مدت زمانی را در آن جا سپری و از اهالی محل پرس و جو کنید.

۲. فاصله ی آپارتمان مورد نظر خود را نسبت به مکان هایی که زیاد به آن ها مراجعه خواهید کرد از قبیل سوپرمارکت، میوه فروشی، پارک، مهدکودک، مدرسه، محل کار و… بررسی کنید و ببینید آیا رفت و آمدتان از خانه به چنین مکان هایی آسان و بی دردسر است یا خیر.

۳. دقت کنید آپارتمان آینده ی شما نزدیک یا در مسیر مکان های شلوغ و پر رفت و آمد از قبیل باشگاه یا پمپ بنزین نباشد؛ زیرا در این صورت باید سر و صدای زیادی را در زمان های مختلف روز تحمل کنید و این آزاردهنده است.

۴. به سال ساخت آپارتمان و وضعیت فعلی آن توجه کنید؛ به این سؤال پاسخ دهید که آیا وضعیت ظاهری ساختمان و تجهیزات آن با سن بنا متناسب است؟

۵. مسائل امنیتی و ایمنی ساختمان را فراموش نکنید؛ پی گیر شوید که تردد اشخاص ناآشنا و غریبه تا چه میزان آزاد و بدون محدودیت است و آیا مسائل ایمنی از قبیل نصب کپسول های آتش نشانی در راهروها، داشتن پله های اضطراری و… رعایت شده است.

۶. چشم انداز و نمای ساختمان نیز از موارد مهم و قابل توجه است؛ بنابراین به این نکته توجه کنید که آیا آپارتمان مورد نظر شما دارای بالکن و نمایی باز و زیباست یا توسط ساختمان های بلند مجاور مسدود و بسته شده است.

۷. یکی از موارد بسیار مهم، همسایه ها هستند. تا جایی که می توانید در رابطه با همسایه ها به ویژه ساکنان طبقه ی خود تحقیق کنید؛ می توانید به بهانه ی پرس و جو در رابطه با ساختمان باب گفت و گو و آشنایی را با آن ها باز کنید؛ جویا شوید که آیا ساختمان دارای نظم و قانون هست یا خیر و آیا سایر همسایه ها با فرهنگ آپارتمان نشینی آشنا هستند یا خیر، این مورد می تواند در آرامش زندگی شما بسیار تأثیرگذار باشد.

۸. چنانچه اتومبیل دارید یا قصد خرید آن را دارید، در رابطه با پارکینگ آپارتمان نیز فکر کنید. اگر ساختمان دارای پارکینگ کافی باشد، مشکلی نخواهید داشت؛ اما در غیر این صورت در زمینه ی وجود جای کافی برای پارک در مقابل ساختمان و همچنین امنیت منطقه توجه بیشتری کنید.

۹. در رابطه با قیمت و ارزش ملک در منطقه ی مورد نظر تحقیق کنید و تنها به گفته ی یک فرد یا یک بنگاه اکتفا نکنید. تحقیق کنید که نرخ آخرین خرید و فروش ملک در آن منطقه چقدر بوده؟ روند نزولی داشته یا صعودی؟

۱۰. تا می توانید از تعداد بیشتری آپارتمان بازدید کنید؛ زیرا در این صورت تجربه به دست می آورید و راحت تر و سریع تر می توانید متوجه معایب و مزایای هر آپارتمان شوید.

۱۱. سعی کنید مراحل بازدید و کار را با حضور مشاور املاک به پیش ببرید.

۱۲. پس از انتخاب آپارتمان و تصمیم اولیه برای خرید، آن را در روز و آن هم دو یا سه بار در ساعات متفاوت مورد بازدید قرار دهید.

۱۳. هیچ وقت تنها برای بازدید ساختمان نروید؛ سعی کنید دو یا سه نفری برای بازدید مراجعه کنید تا جزئیات بیشتری را بتوانید بررسی کنید.

۱۴. برای بازدید از قسمت های خصوصی ساختمان مثل حمام و اتاق خواب از ساکنان احتمالی خانه اجازه بگیرید.

۱۵. در غیر ساعات متداول به بازدید نروید و حتماً قبل از بازدید هماهنگی های لازم را انجام دهید.

۱۶. در هنگام بازدید از همسایگان و ساکنان طبقات دیگر آپارتمان با اطلاع شوید.

۱۷. در هنگام بازدید روی سقف ها، دیوارها و آشپزخانه دنبال رطوبت بگردید و اگر لوله ی آب روی کار بود، درباره ی آن تحقیق کنید.

۱۸. با زندگی و محدودیت های آپارتمان نشینی و رعایت مقررات و مسائل اخلاقی و روابط انسانی بیشتر آشنا شوید.

منبع مقاله : اسدی، محمود رضا، امیری، مجتبی؛ (۱۳۹۱)، فرهنگ و زندگی در مجتمع های مسکونی، تهران: مؤسسه نشر شهر، چاپ اول، به نقل از راسخون

درخواندنی‌ها, دانستنی‌ها, سبک زندگی, سبک زندگی اجتماعی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

20 − شانزده =