مزایای سحرخیزی

نویسنده : حمید وثیق زاده

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

به چه علت باید زود از خواب بیدار شویم؟ از چه عادات سالمی باید پیروی کرد؟ آیا سحرخیزی شما را «تندرست، ثروتمند و عاقل» می‌کند؟ به عبارت دیگر، آیا سحرخیزی باعث کامروایی می‌شود؟ پاسخ‌های خود را در این مقاله که به شرح و بسط مزایای سحرخیزی می‌پردازد، بیابید.

من هر روز بیاد آماندا از نمایشنامه‌ی «باغ وحش شیشه‌ای» (The Glass Menagerie) تنسی ویلیامز می‌افتم، تمام اینها به لطف مامان عزیزم هست، که من را با یک جمله‌ی بیاد ماندنی بیدار می‌کند «بلند شید و بدرخشید!». گاهی آرزو می‌کنم که هیچوقت داداش سان از خواب بیدار نمی‌شد تا من می‌توانستم کمی بیشتر بخوابم، ولی از جهت دیگر حرفهای مامان بزرگ در اطراف سرم به چرخش در می‌آیند تا من را مورد سرزنش قرار دهند، همان وقت است که راه دیگری ندارم جز اینکه زود از خواب بیدار شوم و از مزایای این سحرخیزی برخوردار شوم. شرط می‌بندم که بیشتر شما این نصیحت پدربزرگها و مادربزرگها و بزرگترها را شنیده‌اید که می‌گویند «سحرخیز باش تا کامروا باشی». اینطور نیست که به طور کل با سیاست سحرخیزی مخالفتی داشته باشم، مطمئناً از منافع سحرخیزی اطلاع دارم، با این وجود گاهی می‌توانم اعتراف کنم که تبدیل به بچه‌ی کوچک خیلی تنبلی شده که ملحفه‌ی خود را به کناری زده و با پای برهنه بر روی چمن راه می‌رود. با این وجود، با تمام احترام به بزرگان و افرادی که مزایای سحرخیزی را مورد بررسی قرار داده‌اند؛ باید بگویم که، پسر! آنها از خیلی جهات حق دارند که به ما توصیه‌ی سحرخیز بودن را می‌کنند.

به چه علت باید سحرخیز باشید؟

به جسم و ذهن شما طراوت می‌بخشد

همان گونه که می‌گویند، سحرخیزی به شما نسبت به کسانی که دیر از خواب بیدار می‌شوند مزیتهایی می‌بخشد. یکی از مهم‌ترین عوامل زود بیدار شدن این است که «زمانی را برای اختصاص به خود» در اختیارتان می‌گذارد. سحرخیزی شروعی تازه و با طراوت را برایتان فراهم می‌کند. این چگونه امکان دارد؟ از بهترین مزایای سحرخیزی برای جسم و روحتان:

✰ طراوت بخشیدن به ذهن و روح

✰ آرام ساختن حواس

✰ کاهش سطوح استرس

✰ انرژی بخشیدن به جسم و ذهن

✰ مؤثر و پیشتاز ساختن شما در کارها

شما را به طبیعت نزدیک‌تر می‌کند

سحرخیزی فرصت بیشتری در اختیار شما و اطرافیانتان قرار می‌دهد. مشاهده شده است کسانی که زود از خواب بیدار می‌شوند، تمایل بیشتری به پیروی از یک شیوه‌ی زندگی سالم دارند. مزایای پیاده روی با پای برهنه معلوم و مشخص است به خصوص بر روی چمنی که بیشتر از شبنم صبحگاهی پوشیده شده باشد، به این دلیل که دارای خاصیت تسکین دهندگی و آرامش بخشی در بدن است. سحرخیزی به شما فرصت انجام امور ذیل را می‌دهد:

✰ مشاهده‌ی زیبایی طبیعت

✰ توجه به سکوت و لحظات آرامش بخش

✰ به سجده در آمدن و تأمل کردن

✰ داشتن تمرکز بهتر

✰ افزایش بازدهی در شما

عقل سالم در بدن سالم

داشتن بدن سالم تنها زمانی میسر است که آسودگی خاطر داشته باشید لیکن جهت داشتن آرامش خاطر به چه چیزی نیاز دارید؟ محیط بی سر و صدا و یا تلاش معنوی؟ نه! تنها چیزی که نیاز دارید، سحرخیزی است، جای آرامی را در حیاط پشتی پیدا کنید، آنگاه به قلمرو سعادت و تنهایی منتقل می‌شوید. فعالیت‌هایی که می‌توانید صبحها انجام دهید تا مزایایی را برایتان به همراه داشته باشد شامل:

✰ تفکر یا مدیتیشن

✰ ورزش

✰ یوگا

✰ تنفس عمیق

✰ بردن سگ خود به پیاده روی

هموار ساختن راه موفقیت

سحرخیزی معروف به فرصت طلبی است؛ بر طبق آمار منتشر شده، مشخص گردیده افرادی که در زندگی موفقند، سحرخیز بوده‌اند. ضمناً، سحرخیزی فرصتِ وقت شناسی را به شما داده و همچنین استفاده بهتر از هر وضعیت را فراهم می‌کند. دلتان می‌خواهد بدانید مزایای دیگر سحرخیزی چیست؟ در زیر ببینید….

✰ به شما کمک می‌کند تا خوش بین باشید

✰ میزان خلاقیت شما را افزایش می‌دهد

✰ کمک می‌کند تا زندگی فعال و پر انرژیی را به پیش برید

✰ سطوح و میزان استرس و خستگی را پایین می‌آورد

✰ به رشد و داشتن یک شخصیت متعادل کمک می‌کند

باعث سرزندگی شما می‌شود

آیا این مقوله ترکیبی از تمام مواردی که در بالا گفته شد، نیست؟ چنانچه سحرخیز باشید، جسمتان شاد، ذهنتان خشنود و روح و روانتان مسرور خواهند بود. به چه علت؟ دلیلش این است که بدن شما تجدید قوا کرده، ذهنتان تغذیه شده و روح و روانتان به آنچه دوست دارد می‌رسد؛ اختصاص «زمانی برای خودتان» و داشتن بدنی شاد، بدیهی است که منجر به شادتر و سعادتمند‌تر شما خواهد شد. چند دلیل برای اثبات آن می‌خواهید؟ سحرخیزی معروف است به:

✰ خوش‌روی ساختن

✰ آرامش بخشیدن

✰ دور ساختن استرس

✰ کمک به شما در حفظ تمرکز

✰ راضی نگاه داشتنتان

کمک به ترویج عادات خوب

به غیر از معقول و کامروا ساختن شما، همچنین گفته می‌شود سحر خیزی عادات سالم را در شما ایجاد می‌کند. پیش از این اشاره کردیم که چگونه زود بیدار شدن به بهسازی جسم و داشتن ذهنی سالم منتهی می‌شود؛ در اینجا به طور خاص می‌خواهیم به شگفتی‌هایی اشاره کنیم که سحرخیزی در نظم و انضباط بخشیدن به شما دارد. هنگامی که صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، به طور خودکار:

✰ وعده‌های غذایی خود را سر وقت میل می‌کنید

✰ به درستی جسمتان را پرورش می‌دهید

✰ کمتر بیمار می‌شوید

✰ به قدر کفایت می‌خوابید

✰ به مدت طولانی سلامت می‌مانید

علاوه بر تمام مزایای سحرخیزی که در بالا بدانها اشاره شد، همچنین این امکان وجود دارد که گرفتار ترافیک نشده و نخستین کسی باشید که در محل کار حاضر می‌شوید، بنابراین در موقعیت بهتری نسبت به همکاران خود قرار می‌گیرید. اکنون روز و وقت آن رسیده که یک شیوه‌ی زندگی سالمی را در پیش گیرید. بروید و موفقیت را بدست آورید!

منبع: راسخون

درخواندنی‌ها, دانستنی‌ها, سبک زندگی, سبک زندگی فردی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

5 × دو =