بهبود فرهنگ آپارتمان نشینی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
مقدمه:
در گذشته خانه را سرای استراحت، آزادی، آسایش، آرامش و چاردیواری را اختیاری می دانستند، اما در دوران کنونی زندگی در مجتمع های مسکونی در فضایی محدود دیگر اصطلاح « چاردیواری اختیاری » معنا و کاربرد خود را از دست داده است. اگر خانواده هایی که در یک مجتمع مسکونی هستند، با احترام متقابل، صمیمیت، محبت، همدلی و رعایت اصول اخلاقی، قوانین و مقررات و حقوق همدیگر در کنار هم زندگی کنند؛ زندگی در مکان های جمعی مانند زندگی در یک خانواده ی بزرگ خواهد بود و مشکلی در روند معمولی زندگی افراد ایجاد نخواهد شد؛ اما اگر افراد بخواهند بدون توجه به رفتار و فرهنگ خاص « زندگی آپارتمانی » و حقوق سایر ساکنان در چنین محیط هایی زندگی کنند، احتمال این که روابط این خانواده ی بزرگ تیره و تار شود و محیط آرام زندگی تبدیل به محلی پر از چالش، ناامنی و جنگ اعصاب شود بسیار است.بنابراین توصیه می شود ساکنان مجتمع های مسکونی در جهت رعایت آداب همسایه داری، بعضی بایدها و نبایدها را مورد توجه قرار دهند و به آن ها عمل کنند. هر چند بسیاری از مواردی که در ادامه بیان می شود، در قانون پیش بینی نشده است؛ ولی رعایت آن ها توسط افراد از بروز اختلاف ها و تنش های گوناگون جلوگیری می کند. جهت بهبود فرهنگ آپارتمان نشینی این نوشتار تقدیم کاربران محترم سایت ایرنیکا می‌گردد.
۱. اصول هفت گانه ی سکونت در مجتمع
اگر روابط همسایگی فقط بر اساس قوانین و مقررات تعریف شود، نتیجه ی مطلوب حاصل نخواهد شد. زندگی در محیط های جمعی علاوه بر رعایت حقوق، نیازمند گذشت، همراهی و همدلی است؛ بنابراین لازم است برای رسیدن به چیز با ارزش تری مثل همزیستی با محبت و مسالمت آمیز گاهی اوقات از برخی حقوق خود چشم پوشی کرد تا با ایجاد محیطی صمیمی، همسایه های خوبی برای یکدیگر باشیم و همه از مزایای آن بهره مند شویم؛ برای این منظور لازم است هفت اصل پایه و اساسی را در نظر گرفت و خود را نسبت به رعایت آن ها متعهد دانست:
اصل یکم:مجتمع ملک شخصی هیچ یک از مالکان یا ساکنان نیست و به تعداد واحدهای موجود در مجتمع شریک وجود دارد و هر مالک تنها به اندازه ی مالکیتی که در مجتمع دارد، حق دخالت در امور و ارائه ی نظر دارد.اصل دوم:هیچ گاه نباید به همسایگان امر و نهی کرد؛ زیرا آن ها نیز در مجتمع سهم و حق زندگی دارند، حتی اگر سهم برخی از آن ها کمتر باشد، باز هم هیچ کس حق امر و نهی کردن به آن ها را ندارد.اصل سوم:

همیشه باید در جلسات مجمع عمومی شرکت کرد و نباید هنگام حل مشکلات ساختمان عصبانی شد؛ در جلسات باید از بحث دو جانبه پرهیز کرد و نظرات خود را برای همه ی افراد حاضر در جلسه بیان کرد؛ همچنین باید همواره شرط ادب رعایت کرده و به هیچ وجه به کسی توهین نشود.

اصل چهارم:

همواره باید ملاحظات لازم در رابطه با زندگی خصوصی ساکنان واحدهای دیگر را در نظر داشت و به آن ها احترام گذاشت.

اصل پنجم:

لازم است از همان آغاز ورود به مجتمع، از قوانین و مقررات مجتمع و حقوق و تکالیف خود آگاه شد، به آن ها احترام گذاشت و نهایت همکاری را با مدیر یا مدیران ساختمان داشت.

اصل ششم:

گذشت، همکاری و همراهی با همسایگان از اصول اساسی زندگی در مجتمع های مسکونی است.

اصل هفتم:

مدیران ساختمان نباید به گونه ای رفتار کنند که ساکنان احساس کنند خود را برتر از دیگران می دانند؛ ساکنان نیز باید قدر تلاش ها و زحمات مدیران را بدانند و به آن ها احترام بگذارند.

۲. راهکارهای عملی برای زندگی بهتر در مجتمع

برخی از مواردی که در این بخش بیان می شوند، مستند به « ق. ت. آ و آیین نامه ی اجرایی آن » بوده و رعایت آن‌ها الزامی است، در حالی که برخی دیگر از موارد مطرح شده تنها جنبه ی ارشادی و پیشنهادی دارد. با این حال توصیه می شود برای کمک به نهادینه سازی فرهنگ سکونت در مجتمع های مسکونی و ایجاد فضایی دلپذیر و لذت بخش برای زندگی و استراحت مواردی که در ادامه بیان می شود، مورد توجه قرار گیرد. همچنین می توانید با مبنا قرار دادن این پیشنهادات و توصیه ها اساس نامه یا منشور مجتمع مسکونی خود را با همکاری ساکنان مطابق با شرایط و اقتضائات اقتصادی، فرهنگی، جغرافیایی و… تهیه کنید و در مجمع عمومی به تصویب برسانید تا چراغ راهی برای آیندگان باشد.

 

۲ -۱. اقدامات در جهت کاهش سر و صدا و حفظ آرامش

– به طور کلی ایجاد سر و صدای غیر متعارف، در هر زمانی ممنوع است. همچنین صدای رادیو، تلویزیون و دیگر وسایل صوتی – تصویری نیز باید به اندازه ای باشد که تنها در داخل واحد شنیده شود.

– در مجتمع های مسکونی ساعاتی از شبانه روز « ساعات سکوت » نامیده می شوند؛ این ساعات به طور معمول از ۸ شب تا ۸ صبح روز بعد و از ۱ تا ۴ بعدازظهر را شامل می شوند. البته می توان این ساعات را با توجه به روزهای عادی و تعطیل و همچنین فصل های متفاوت سال مطابق با نظر اکثریت ساکنان تعریف کرد؛ برای مثال می توان این ساعات را با توجه به این که در شش ماه نخست سال ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می شود، برای روزهای معمولی از ساعت ۹ شب تا ۸ صبح روز بعد و برای روزهای تعطیل که به طور معمول افراد بیشتر استراحت می کنند یا مهمان دارند؛ صبح ها تا ساعت ۹ و بعدازظهر تا ساعت ۱۱ شب تعریف کرد.

در ساعات سکوت بایستی ملاحظات زیر را در نظر داشت:

* ایجاد سر و صداهایی مانند کوبیدن میخ به دیوار، جا به جایی لوازمی از قبیل مبل، تخت و صندلی در « ساعات سکوت » ممنوع است؛

* از روشن کردن ماشین لباس شویی و جاروبرقی در ساعات سکوت خودداری کنید؛

* در « ساعات سکوت » در منزل همسایه ها نروید؛

* سعی کنید مهمانی های شبانه ی خود را به گونه ای ترتیب دهید که پیش از « ساعات سکوت » به پایان برسد.

– سر و صدای مهمانی تنها در حد معمول و به گونه ای که موجب آزاد دیگر ساکنان نشود، مجاز است. همچنین دقت کنید مراسم بدرقه و خداحافظی در داخل واحد – نه در راه پله یا هال عمومی – انجام شود. از مهمان ها نیز درخواست شود در حین عبور از راه پله و محل های مشترک آرامش را حفظ و از دویدن بچه ها و ایجاد سر و صدا جلوگیری کنند؛

– بهتر است پیش از برگزاری مهمانی و مراسمی که دارای رفت و آمد و سر و صدای غیر متعارف است و تا دیروقت طول می کشد، تک تک همسایه ها را در جریان گذاشت و از آن ها اجازه گرفت؛ همچنین در چنین مواردی که همسایه، شما را در جریان می گذارد و اجازه می گیرد، بهتر است با روی خوش نهایت همکاری را با او داشته باشید؛

– از پخت و پز و شستن ظروف در نیمه شب اجتناب کنید؛

– مراسم آیینی، جشن و سوگواری باید با اجازه ی مدیریت ساختمان و پس از اطلاع به همسایه ها در سالن اجتماعات مجتمع برگزار شود. در صورت نبودن چنین سالنی، مراسم در داخل واحد و با کمترین سر و صدا انجام گیرد. همچنین بهتر است از نصب بلندگو خودداری شود و مراسم بین ساعات ۱۵ تا ۲۲ برگزار شود؛

– هنگام جا به جا کردن لوازم منزل آن ها را بلند کنید و روی زمین نکشید؛

– از جمع شدن بی مورد در قسمت های مشترک و عمومی ساختمان پرهیز کنید و هنگامی که در بالکن، راهرو، پلکان و آسانسور هستید،‌ سر و صدا را به کمترین میزان برسانید؛

– صحبت کردن در راه پله ها یا از پنجره ی آپارتمان خلاف ادب و نزاکت است؛ برای صدا کردن کسی یا صحبت کردن با دوستان یا همسایه ها از تلفن یا آیفون داخلی استفاده کرده و برای فراخواندن آن ها داد نزنید و از پنجره یا بالکن با آن ها صحبت نکنید؛

– بازی کردن بچه ها در قسمت های مشترک تنها در ساعت های تعیین شده و در محل های مقرر مجاز است؛ در هر حال مسئول حرکات، رفتار و اعمال فرزندان والدین آن ها هستند و در قبال هرگونه عمل خلاف، آن ها باید پاسخ گو باشند.

– مراقب باشید کودکان شما یا مهمانان از طریق شبکه ی آیفون داخلی، مزاحمتی برای دیگر همسایگان ایجاد نکنند؛

– انجام کارهای ساختمانی در روزهای تعطیل ممنوع است و هرگونه فعالیت به ویژه کارهایی که صدای ناهنجار ایجاد می کند، باید با هماهنگی مدیریت ساختمان و اطلاع رسانی به ساکنان همجوار در روزهای غیر تعطیل، صبح ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و بعدازظهرها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۸:۳۰ انجام پذیرد؛

– هنگام انجام کارها و فعالیت هایی از قبیل نقاشی واحد، کندن کف، اسباب کشی و… که بوی نامطبوع یا سر و صدای غیر معمول ایجاد می کند، با نصب اطلاعیه ی کوچکی در تابلوی اعلانات یا آسانسور پیشاپیش از ساکنان مجتمع عذرخواهی کنید و این کار نشان دهنده ی ادب و شخصیت شماست؛

– ساکنان باید دقت کنند در داخل واحدها هیچ گونه صدای ناهنجاری مثل صدای کشیدن صندلی روی کف های سنگی، صدای توپ بازی و دویدن بچه ها و… در طول شبانه روز ایجاد نشود.

– مته کاری و کوبیدن میخ به دیوار جهت نصب وسایل تزئینی باید در ساعت مناسب روزهای غیر تعطیل انجام شود؛

– جهت جلوگیری از افزایش سر و صدا توصیه می شود از تعویض پارکت های چوبی و کف پوش های پلاستیکی با سنگ یا سرامیک و دیگر پوشش هایی که صدا را تشدید می کنند، خودداری کرده و برای تمیز کردن آن ها تنها به پولیش کردن بسنده شود.

– در واحدهایی که کف آن سنگ، سرامیک یا چوب است و راه رفتن یا کشیده شدن اجسام بر روی آن ها در طبقه ی پایین صداهای ناهنجار ایجاد می کند؛ توصیه می شود دست کم ۷۵ درصد کف، با فرش یا موکت پوشانده شود؛

– در داخل واحد یا برای رفت و آمد در داخل ساختمان از دمپایی یا کفش هایی با کف نرم استفاده شود تا سر و صدا به حداقل برسد؛

– درها و پنجره ها را به آرامی باز و بسته کنید و هنگام وزش باد آن ها را به طور کامل ببندید؛

– ضخامت دیوارهای حد فاصل واحدها در مجتمع های مسکونی به طور معمول بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر است؛ بنابراین ممکن است صدای جر و بحث خانوادگی شما به گوش همسایگان برسد؛ چنین اتفاقی بر آبرو، شخصیت خانوادگی و تصور همسایگان از شما تأثیر نامطلوبی خواهد داشت؛

 

۲-۲. اقداماتی در جهت حفظ نظم و تمیزی ساختمان

– به قوانین و مقررات تصویب شده در مجمع عمومی و هیأت مدیره احترام بگذارید، خود را با آن ها سازگار و از آن ها پیروی کنید؛ در صورتی که به برخی از قوانین و مقررات اعتراض دارید، در جلسات مجمع عمومی شرکت و نظر خود را بیان کنید و تابع نظر اکثریت باشید.

– اداره کردن یک مجتمع چند واحدی نیازمند پشتیبانی مالی تمام ساکنان است؛ بنابراین شارژ و سایر هزینه های ماهانه ی خود را به موقع پرداخت کنید؛ حتی اگر نسبت به آن اعتراض یا ابهام دارید، ضمن پرداخت مبالغ تعیین شده، اعتراض خود را از طریق قانونی پی گیری کنید.

– مدیر یا مدیران ساختمان نباید علایق و سلایق شخصی خود را به سایر ساکنان تحمیل کنند.

– تمام هزینه های ساختمان تنها باید توسط مدیر ساختمان انجام بگیرد و در پایان هر سه یا شش ماه صورت هزینه های انجام شده شامل شرح هزینه، مبلغ و سهم هر واحد در تابلو اعلانات نصب شود. اعلام هزینه های انجام شده به ساکنان سالی یک بار الزامی است.

– لازم است مدیر ساختمان، بانک اطلاعاتی مناسبی از ساکنان مجتمع تهیه کند. این اطلاعات می تواند شامل فهرستی از مشخصات عمومی ساکنان باشد، ‌مانند شماره ی واحد، نام و نام خانوادگی، تعداد افراد خانوار، نوع سکونت ( مالک یا مستأجر )، مساحت زیربنای اختصاصی، شماره تلفن برای مواقع ضروری و سایر اطلاعاتی که توسط هیأت مدیره لازم تشخیص داده می شود. این اطلاعات در اداره کردن مجتمع به ویژه در رابطه با مسائل مالی و تعیین سهم ساکنان در هزینه ها بسیار کمک می کند. نمونه ای از این فرم در بخش پیوست ها و ضمائم آورده شده است.

– اگر ساختمان تنها یک مدیر دارد، وی باید در زمان غیبت طولانی یک نفر جانشین برای خود تعیین کند و تمام امور را به دست او بسپارد.

– مدیر یا مدیران ساختمان به هیچ عنوان حق دخالت در مسائل شخصی افراد را ندارند.

– مدیر یا مدیران حق دخالت، قضاوت و تصمیم گیری در اختلاف عقیده و نزاع سایر همسایه ها را ندارند و این کار باید از طریق مراجع قضایی صورت پذیرد.

– ساکنان باید از کثیف کردن فضای عمومی خودداری کنند و در حفظ تمیزی آن کوشا باشند.

– ریختن آشغال در آسانسور، راه پله، حیاط و پارکینگ آپارتمان از ادب به دور است.

– پرتاب کردن یا ریختن هرگونه شیء به خارج از پنجره یا بالکن اکیداً ممنوع است.

– سایبان، نرده ی حفاظ، بند ( برای آویزان کردن لباس ) که از بیرون ساختمان دیده شوند، کولر و وسایل دیگر نباید در بالکن ها نصب یا آویزان شوند، مگر بنابر ضرورت و با اجازه ی کتبی مدیریت.

– هرگونه تغییر در نما، سردر یا بالکن های اختصاصی ممنوع است، مگر با توافق اکثریت مالکان.

– نصب هرگونه آنتن قابل رؤیت بر روی نما در بالکن ساختمان بدون اجازه ی مدیریت ساختمان ممنوع است.

– هیچ گونه وسایل شخصی نباید در، حیاط یا پارکینگ قرار داده شود.

– گذاشتن وسایلی از قبیل کفش، جاکفشی، گلدان، تابلو و غیره در جلوی درب ورودی واحد، راهروها و پاگردها ممنوع است.

– هرگونه اقدام جهت تزئین قسمت های مشترک از قبیل نصب تابلو یا قراردادن گلدان در راهروها، تنها باید توسط مدیر یا مدیران ساختمان انجام شود.

– بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزنید و آن ها را جا به جا نکنید؛ حتی اگر در قسمت های مشترک باشند. در چنین مواردی مدیر ساختمان را در جریان قرار دهید و از تذکر مستقیم و جر و بحث با همسایه ها خودداری کنید.

– اتومبیل، موتورسیکلت یا دوچرخه ی ساکنان باید فقط در محل های از پیش تعیین شده پارک شوند. ورود هرگونه وسیله ی نقلیه مهمان، شستشو، تعمیر و تعویض روغن وسایل نقلیه در داخل مجتمع ممنوع است.

– رعایت شئون اسلامی در بخش های مشترک الزامی است و حضور آقایان با پیژامه و زیر پیراهن در این قسمت ها ممنوع است.

– به طور کلی انتظار می رود ساکنان یک مجتمع رفتاری مؤدبانه داشته باشند و از ظاهر شدن در راه پله ها و مکان های عمومی ساختمان به صورت پابرهنه یا با پوشش نامناسب خودداری کنند.

 

۲ -۳. اقداماتی جهت حفظ ایمنی و امنیت

– از گذاشتن مواد آتش زا، ماشین لباس شویی، قفس پرنده و هرگونه وسایلی که خطرناک است یا سبب ایجاد سر و صدا می شود، در پاسیو خودداری شود؛ حتی اگر این بخش از مجتمع تنها از طریق واحد یا واحدهای همکف قابل دسترسی باشد؛ زیرا هر چند این بخش در اختیار واحد یا واحدهای مشخصی است و حفظ و نگهداری آن نیز به عهده ی آن هاست؛ ولی استفاده از آن نباید موجب سلب آسایش دیگران شود.

– نگهداری سگ، کبوتر، قناری، خرگوش و به طور کلی حیوانات در قسمت های مشترک مانند پاسیو، هال، بالکن، تراس و محوطه ی مجتمع ممنوع است؛ اگرچه استفاده از آن مختص یک یا چند واحد باشد. مدیران ساختمان نباید در این موارد چشم پوشی کنند؛ زیرا ممکن است علاوه بر نارضایتی سایر ساکنان، آن حیوان عامل بیماری نیز باشد.

– مواد آتش زا نباید در داخل آپارتمان نگهداری شوند، بلکه در صورت ضرورت با اجازه و اطلاع مدیریت باید در انبار قرار گیرند.

– مدیر یا مدیران ساختمان باید وضعیت تابلوهای برق داخل واحدها و فیوزهای داخلی آن ها را دست کم یک بار در سال مورد بازدید قرار دهند؛ ممکن است در نتیجه ی دست کاری فیوزهای داخلی، هنگام افزایش بار الکتریکی فیوزها عمل نکند و جریان برق قطع نشود و آتش سوزی، جان و مال تمامی ساکنان را در معرض خطر قرار دهد.

– استفاده ی همزمان از اتو، ماشین لباس شویی، جوحه سرخ کن برقی و دیگر وسایل الکتریکی با مصرف بالا، ضمن افزایش هزینه ی برق مصرفی، موجب داغ شدن سیم ها شده و خطر آتش سوزی را افزایش می دهد؛ بنابراین از استفاده ی این وسایل به طور همزمان باید خودداری شود.

– در مجتمع هایی که دربان وجود ندارد، باز و بسته کردن درب ورودی ساختمان با استفاده از آیفون، باید تنها پس از شناسایی کامل و به وسیله ی افراد بالغ انجام پذیرد. گاهی دیده می شود بچه ها دکمه ی آیفون را حتی پس از ورود، دوباره فشار می دهند و در نتیجه درب باز می ماند.

– امنیت ساختمان در گرو هوشیاری و همکاری تمامی ساکنان است؛ بنابراین اگر فرد ناشناسی هم زمان با ورود شما خواست وارد مجتمع شود، او را شناسایی کنید و نام واحد مورد نظرش را بپرسید.

– تا زمانی که اطمینان پیدا نکرده اید چه کسی پشت در است، او را به داخل ساختمان راه ندهید؛ هیچ گاه در را برای کسی که نمی شناسید باز کنید؛ حتی اگر خود را آشنا یا فامیل همسایه تان معرفی کند.

– در مجتمع های بزرگ اگر فرد مشکوکی را در قسمت های مشترک ساختمان به ویژه پارکینگ مشاهده کردید، به نگهبان اطلاع دهید.

– در مجتمع هایی که نگهبان وجود ندارد، درهای ورودی مجتمع باید توسط ساکنان پس از ورود یا خروج از ساعت ۲۲ به بعد قفل شوند.

– کلید ورودی مجتمع، پارکینگ و تراس نباید به غیر از ساکنان در اختیار فرد دیگری گذاشته شود.

– استفاده از وسایل گازی و نفتی برای افراد کمتر از ۱۲ سال، بالاتر از ۷۰ سال و معلولین جسمی و ذهنی که به صورت انفرادی زندگی می کنند یا در بیشتر ساعات شبانه روز تنها هستند، ممنوع است.

– قراردادن کپسول های اطفای حریق در مکان های مشخص و قابل دسترسی سریع، ضروری است. ضمن آن که باید نحوه ی استفاده از آن ها نیز به ساکنان آموزش داده شود.

 

۲ -۴. اقداماتی در جهت پیشگیری از خسارت احتمالی

– از آن جا که ریختن مواد اسیدی حاصل از کف سابی به داخل فاضلاب ساختمان موجب گرفتگی و فرسایش لوله های فاضلاب می شود؛ همچنین نفوذ این مواد به سطح زیرین سنگ باعث خوردگی لوله های مستقر در کف و ترکیدگی، به ویژه در محل اتصالات می شود؛ کف سابی سنگ قسمت های اختصاصی باید با اجازه ی کتبی مالک و مدیریت ساختمان و هنگامی انجام شود که امکان بازدید از طبقه ی پایین وجود داشته باشد. همچنین تمامی مواد حاصل از کف سابی باید به سرعت جمع شود و در محل مناسبی در خارج از ساختمان دفع شود؛ بنابراین توصیه می شود هنگام کف سابی و پس از پایان کار، سقف طبقه ی پایین بازرسی شود.

– توصیه می شود در صورتی که قصد تمیز کردن کف واحد را دارید، تا حد امکان از کف سابی چشم پوشی کنید و با روش های دیگر تمیزکاری را انجام دهید. توجه کنید در صورت کف سابی، جبران زیان های احتمالی به طبقه ی پایین بر عهده ی مالک طبقه ی بالاست.

– ساکنان هر واحد مسئول جبران خسارت وارد شده در اثر گرفتگی لوله های فاضلاب، سر رفتن آب وان یا سینک و نشت آب از لوله ها، کف یا دیوار حمام و دستشویی هستند.

– تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی که موجب صدمه زدن به اسکلت ساختمان می شود، به هیچ وجه مجاز نیست.

– هر گونه دستکاری تجهیزات مشترک بدون اطلاع مدیریت ساختمان ممنوع است.

– هرگونه مشکل یا خرابی از قبیل اتصال برق، گرفتگی چاه، نشت آب و… که در داخل واحد رخ دهد و ممکن است بر سایر قسمت های مجتمع نیز تأثیر بگذارد، باید به سرعت به مدیر ساختمان اطلاع داده شود و با هماهنگی او نسبت به رفع مشکل یا خرابی اقدام شود.

– تمامی ساکنان موظفند از مصرف آب خارج از حد معمول خودداری کنند؛ در غیر این صورت توصیه می شود بر سر راه ورودی آب، به واحدها کنتور نصب شود.

 

۵-۲. اقداماتی در رابطه با قسمت های مشترک

– هنگام خارج شدن از آسانسور دقت کنید که در آن به درستی بسته شود تا دیگران نیز در سایر طبقات بتوانند از آن استفاده کنند. هیچ گاه آسانسور را معطل نگه ندارید؛ همچنین محدودیت وزن آسانسور را مراعات کنید؛ در غیر این صورت ترمز آن آسیب می بیند و ممکن است حوادث ناگواری رخ دهد.

– مکان های عمومی مجتمع، اختصاصی نیست و هیچ کس حق استفاده ی انحصاری از این مکان ها را بدون اجازه و رضایت کامل سایر مالکان ندارد.

– هرگونه پخت و پز در قسمت های مشترک، ممنوع و در داخل بخش های اختصاصی نیز فقط در حد معقول مجاز است.

– در موارد خاص، از جمله زمانی که قصد پختن نذری یا برگزاری مراسمی را دارید که نیازمند استفاده از آب، گاز و برق مشترک است، علاوه بر مدیر یا مدیران ساختمان باید از تک تک همسایه ها نیز اجازه بگیرید.

 

۲ -۶. سایر اقدامات

– انبار واحد تنها برای استفاه ی شخصی ساکنان واحد است و استفاده ی تجاری و اجاره ی آن به دیگران ممنوع است، مگر با کسب اجازه از سایر ساکنان مجتمع و با اطلاع مدیریت.

– انباری و محل پارک خودروی خود را طبق سند شناسایی کنید و از اشغال پارکینگ و انباری دیگران در هر زمان و به هر دلیل بپرهیزید؛ اگر ناگزیر شدید از پارکینگ همسایگان استفاده کنید، حتماً با آن ها هماهنگ کنید و بدون اجازه خودرویی در پارکینگ دیگران پارک نکنید.

– اگر ساکنان قصد انجام تعمیرات و تغییرات داخلی در واحد و بخش های اختصاصی مانند انبار را داشته باشند، این کار باید تنها در حد معقول و با اجازه ی کتبی مالک و تأیید مدیریت ساختمان انجام شود.

منبع: اسدی، محمودرضا، امیری، مجتبی؛ (۱۳۹۱)، فرهنگ و زندگی در مجتمع های مسکونی، تهران: مؤسسه نشر شهر، چاپ اول، به نقل از سایت راسخون

درسبک زندگی, سبک زندگی اجتماعی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

هجده − 5 =