هفته اول بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۷ فروردین ۱۳۹۶

مقدمه:

بارداری معمولا ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته به طول می‌انجامد، که به طور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می‌شود. این دوران را می‌توان به سه «سه ماهه» بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می‌افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته ۱۳، سه ماهه دوم از هفته ۱۴ تا پایان هفته ۲۷، و سه ماهه سوم از هفته ۲۸ تا آخر هفته ۴۰ است که عمدتا در این زمان (کمی زودتر یا دیرتر) به زایمان و تولد نوزاد ختم می‌شود.

هر سه ماهه مشخصات مربوط به خود را دارد؛ در سه ماهه اول ضربان قلب جنین شنیده می‌شود، در سه ماهه دوم اولین حرکات جنین توسط مادر احساس می‌شود، و در سه ماهه آخر برخی از مادران انقباضات کاذب زایمانی موسوم به برکستون – هیکز را تجربه می‌کنند. بعضی از آزمایشات مانند نمونه‌برداری از پرزهای جفتی در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم انجام می‌شوند. برخی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر تظاهر می‌کنند. در این دوران عواطف و احساسات شما نیز مانند بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود و شرایط زندگی برای خانواده به تدریج آماده پذیریی از کودک آینده خواهد شد.

ممکن است بخواهید در هر یک از این مراحل اطلاعات بیشتری از وضعیت رشد و تکامل جنین خود داشته باشید، یا شاید دوست دارید بدانید که در هر هفته باید انتظار چه تغییراتی را داشته باشید و خود را برای آنها آماده کنید. پس با ما همراه باشید و سلسله مقالات هفته به هفته بارداری را بخوانید. در این نوشتار به هفته اول بارداری می‌پردازیم.

 

جنین:

در هفته اول بارداری ، جنین خود را به دیواره رحم می‌چسباند و بهترین مکان بالای رحم است. جفت و کیسه آب جنین شروع به رشد می‌کنند. کیسه آب جنین مثل یک پوفتونک است. جایی که به زودی اولین سلولهای جنین به وجود می‌آید.

 

توضیح عکس: تخمک به دیواره رحم می‌چسبد

مادر:

حامله هستی اما هنوز خودت خبر نداری! بعضی از خانم‌ها فبل از این که تست حاملگی انجام شود حدس می‌زنند که حامله هستند. بعضی‌ها هم می‌گویند که در دهانشان مزه آهن را احساس می‌کنند. اما بعضی‌ها هم هیچ نشانه خاصی احساس نمی‌کنند و تنها به دلیل این که عادت ماهیانه آنها دیر شده است تست حاملگی را انجام می‌دهند.

اگر در این هفته تست حاملگی انجام شود به احتمال زیاد جواب آزمایش منفی است. زیرا مقدار هورمون‌های حاملگی هنوز بسیار کم است. وقتی سلول تخمک به دیواره رحم می‌چسبد مقدار کمی رگ‌های خونی از دیواره رحم جدا می‌شوند و گاهی این به صورت خون‌آبه نمایان می‌شود اما هیچ خطری ندارد.

 

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

دربارداری و زایمان, برگزیده‌ها, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

یک × یک =