هفته اول نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته اول نوزادی (ماه ۱ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

بینایی نوزاد شما تیره و مبهم است. چشمان نوزاد در ابتدای تولد، نزدیک بین است و او زمانی می‌تواند اشیا را به بهترین نحو ببیند که در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متری از صورت او قرار گرفته باشند؛ بنابراین او زمانی صورت شما را به وضوح می‌بیند که او را در بغل گرفته و نزدیک به خود قرار دهید.
اگر کودک شما در ابتدا مستقیما به چشمان شما نگاه نمی‌کند، نگران نشوید. نوزدان تمایل دارند که به ابروها، محل رویش موی سر و یا دهان شما (که هنگام صحبت با او، در حال حرکت است) نگاه کنند. هنگامی که او شما را در ماه اول بهتر بشناسد، علاقه بیشتری به نگاه مستقیم به چشمان شما پیدا خواهد کرد. مطالعات نشان می‌دهند که نوزادان، نگاه کردن به صورت انسان‌ها را بیشتر از هر رنگ یا چیز دیگر، دوست دارند. پس از صورت انسان، آن‌ها نگاه به اشیایی را دوست دارند که تفاوت رنگ‌ها در آن‌ها شدیدتر باشد، مانند صفحه شطرنج.
زندگی شما : مشکلات شیردهی از پستان
ظرف دو تا چهار روز پس از تولد نوزاد، سینه‌های شما پر از شیر خواهد شد. پیش از این، نوزاد شیرخوار شما از یک مایع مغذی به نام “آغوز” تغذیه می‌کرد. این تغییر مهم که به عنوان “احتقان پستان” شناخته می‌شود، تاثیرات جانبی ناراحت کننده‌ای را نیز بر برخی از مادران خواهد داشت: ممکن است موجب بروز ناراحتی‌های متوسط تا شدید شود. چرا؟ بدن شما می خواهد شیر را از غده‌هایی که مولد شیر هستند و آن را به نوک سینه انتقال می‌دهند، خارج کند؛ همچنین پس از زایمان، سطح هورمون‌های بدن شما نیز کاهش یافته است و شما هنوز به مکیدن شیر توسط نوزاد خود، عادت نکرده‌اید.
ممکن است سینه‌های شما حساس، سفت یا داغ شوند و ممکن است ورم کرده یا این که احساس تپش یا ضربان در آن‍‌ها داشته باشید. دردناک بودن شیردادن به کودک از طریق سینه در این زمان، نشانه آن نیست که شما توان این کار را ندارید یا این کار برای شما مناسب نیست. این حالت، موقتی است و ضمن عادت کردن کودک به مکیدن شیر از سینه، این عارضه نیز به تدریج از بین خواهد رفت. البته، به روش‌های زیر می توانید درد سینه را در این دوره، کاهش دهید:
* یک دوش گرم بگیرید.
* قبل از هر بار شیر دادن، سینه‌های خود را با کمپرس گرم (مثلا: قرار دادن پارچه در آب گرم و سپس گرفتن آب آن و گذاشتن روی سینه‌ها) ماساژ دهید.
* قبل از شیر دادن به نوزاد، کمی از شیر هر یک از سینه‌های خود را بیرون بریزید. در صورتی که سینه شما کاملا پر باشد، محکم نگه داشتن سینه برای نوزاد شما سخت خواهد شد و در نتیجه نوزاد ممکن است دهان خود را در محل غلطی (غیر از نوک سینه) قرار دهد. در این حالت، او سعی می‌کند که محکم‌تر سینه را بمکد که در نتیجه موجب درد گرفتن این قسمت خواهد شد.
* از یک سوتین مناسب دوران حاملگی استفاده کنید. برخی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که حتی در شب و هنگام خواب نیز از سوتین استفاده کنند.
* هر دو یا سه ساعت، به کودک خود شیر بدهید. در صورت دردناک بودن سینه، از شیر دادن به کودک خودداری نکنید. هر چه به کودک خود بیشتر شیر بدهید، سینه‌های شما بیشتر احساس راحتی خواهند کرد. روش درست این است که در هر وعده شیردهی از هر دو پستان به نوبت شیر دهید. اما برای این که زخم‌ها فرصت بیشتری برای بهبود داشته باشند، می‌توانید در هر دفعه از یکی از سینه‌ها، به کودک خود شیر بدهید.
* پس از شیر دادن به کودک، سینه‌های خود را با کمپرس سرد ماساژ دهید. می‌توانید برای این کار از یک کیسه حاوی یخ خرد شده و یا سبزیجات (مثل لوبیا یا نخود فرنگی) یخ‌زده استفاده کنید.
زردی نوزاد علل بروز آن

علت بروز این زردی تجزیه بیشتر گلبول‌های قرمز و تولید ماده‌ای به نام بیلی روبین است.

نکته حائز اهمیت آن است که در نوزادان این ماده به آسانی از سد مغزی – خونی عبور می‌کند و موجب آسیب سلول‌های مغزی می‌گردد که در آینده خود را به صورت عقب‌ماندگی ذهنی و معلولیت‌های حرکتی و ناشنوایی نشان می‌دهد. بنابراین زردی نوزاد از مواردی است که باید آن را جدی تلقی کرد و حتما درمان نمود.

زردی معمولا از سر و صورت شروع شده و با افزایش سطح بیلی روبین به سمت اندام‌ها انتشار می‌یابد. زردی چهره نشانه وجود ۵ میلی‌گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم بیلی روبین در دسی‌لیتر خون است.

چگونه متوجه زردی نوزادان شویم

زردی در نوزادان از همان روزهای اولیه تولد آغاز می‌شود. علائم آن معمولا با زردی پوست و گاهی چشم‌ها بروز می کند. زردی ابتدا تنها صورت را دربرمی‌گیرد ولی رفته رفته قفسه سینه، ناحیه شکم، پاها و کف پا و اندام‌های تحتانی را نیز درگیر می‌کند زردی در نوزادان گاهی باعث خستگی مفرط و سوءتغذیه می‌شود. نوزادانی که در ۲۴ ساعت اول پس از تولد دچار این علائم می‌شوند، باید حتما تحت آزمایش میزان بیلی روبین قرار بگیرند. البته برای احتیاط بهتر است طی ۵ روز اول تولد، کودک تحت بررسی قرار گیرد تا از عدم ابتلا به زردی در او مطمئن شوید.

زردی ناشی از شیر مادر

زردی در برخی نوزادان ممکن است بر اثر استفاده از شیر مادر باشد. ۲ گروه از نوزادان هستند که با خوردن شیر مادر به زردی مبتلا می‌شوند. گروه اول بیشتر نوزادان مادرانی هستند که به طریق سزارین وضع حمل کرده‌اند و زردی به دلیل کم بودن شیر مادر و در روزهای اولیه تولد ایجاد می‌شود. در این حالت چنانچه تغذیه با شیر مادر استمرار داشته باشد، رفته رفته شیر مادر بیشتر و کمبود کالری نوزاد جبران می‌شود و همچنین حرکات روده او بهتر شده و زردی از بین می‌رود، در نوع دوم، زردی نوزاد معمولا از هفته دوم تولد آغاز می‌شود و علت آن می‌تواند موادی باشد که در شیر وجود داشته و باعث غیرفعال کردن آنزیم‌های کبدی و روده‌ای نوزاد می‌شود که این موضوع مواد صفراوی را باز جذب می‌کند. در واقع این مشکل به خاطر رشد ناکافی روده و کبد نوزاد رخ می‌دهد.

در این مورد هم پزشکان توصیه می‌کنند که تغذیه نوزاد با شیر مادر را ادامه دهید و چنانچه به علت شدت زردی، نیاز به تعویض خون نوزاد باشد، پزشک توصیه می‌کند که حداکثر ۴۸ ساعت شیر مادر را قطع و از شیر خشک یا شیر دوشیده شده برای تغذیه کودک استفاده کنید. البته پس از رفع زردی، مجددا باید تغذیه با شیر مادر را از سر گرفت.

چگونه زردی درمان می‌شود؟

اگر به نظر می‌رسد کودکتان مبتلا به زردی شده است، پزشکتان ممکن است تست‌هایی برای اندازه‌گیری سطح بیلی روبین خون و لزوم شروع درمان برای او انجام دهد. اگر نوزاد رسیده به دنیا آمده باشد و از سایر جهات سالم باشد، بیشتر پزشکان درمان را تا زمانی که سطح بیلی روبین خون به بیش از ۲۰ میلی گرم در دسی لیتر برسد شروع نمی‌کنند. از اوایل دهه ۱۹۷۰ تا کنون زردی با فوتوتراپی درمان می‌شود، پدیده‌ای که در آن نوزادان در معرض نور فلورسنت قرار می‌گیرند. این نور مولکول‌های بیلی روبین اضافی را می‌شکند و دفع آن‌ها را توسط کبد نوزاد تسهیل می‌کند. کودک به صورت بدون لباس معمولا برای یک یا دو روز زیر نور قرار می‌گیرد و چشمانش با یک ماسک محافظ بسته می‌شود.

اگر سطح بیلی روبین کودکتان نیازی به فوتوتراپی ندارد، می‌توانید با قرار دادن وی در معرض نور آفتاب در اوایل روز یا بعد از ظهر به او کمک کنید.

اگر کودکتان بیماری‌های نادر ناسازگاری گروه خونی داشته باشد و مقدار بیلی روبین به مقادیر خطرناک برسد، ممکن است حتی نیاز به تعویض خون داشته باشد. تست خونی Rh که در زمان تولد برای تشخیص ناسازگاری Rh انجام داده‌اید، شما را با دقت زیاد از احتمال وجود ناسازگاری خونی مادر و کودک آگاه می‌کند. برای پرهیز از این امر آمپول‌های ضد آنتی بادی D یا روگام به شما تزریق خواهد شد.

 بازی

کارهایی که در هنگام بازی در روزهای نخست با فرزندتان انجام می‌دهید، به سازگار شدن شما با فرزندتان کمک می‌کند. این فعالیت‌ها می‌توانند آرام‌بخش باشند. مثل آواز خواندن، در آغوش کشیدن، تکان تکان دادن یا شکلک درآوردن می‌تواند هیجان انگیز باشد. مثل این که شکلک درآورید تا او ادای شما درآورد. یا به او کمک کنید تا دراز و نشست‌های کوتاهی انجام دهد.

این گونه تعاملات تاثیرپذیر، می‌تواند به طور اعجاب انگیزی در پیشبرد یک رابطه صمیمی و عاشقانه موثر واقع شوند. اما نکته مهم این است که یاد بگیرید چه زمانی کودک آماده دریافت این محرک‌ها است. کودکان قادر به کنترل تعداد محرک‌هایی که به سیستم عصبی آن‌ها می‌رسند نیستند. هنگامی که اعصاب آن‌ها تحت فشار قرار می‌گیرد، خسته می‌شوند و چون قدرت تکلم ندارند، این خستگی را با گریه کردن، برگردادن صورت، بستن چشم‌ها و یا حتی با خوابیدن نشان می‌دهند. اگر به احتیاجات منحصر به فرد کودک توجه کنید به او کمک کرده‌اید تا احساس کند، او را درک کرده و به او پاسخ داده‌اید. این امر در بالا بردن حس اعتماد کودک بسیار مهم است.

توصیه‌های معنوی و مذهبی

از حقوق فرزند بر والدین نام نیکو، تعلیم کتابت (نوشتن) و تزویج هنگام بلوغ است. در خصوص عقیقه کردن برای فرزند نیز روایت شده است. (بدان که عقیقه فرزند سنت موکد است بر کسی که قادر باشد و بعضی از علما واجب می دانند) و بهتر آن است که در روز هفتم واقع شود./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

دربرگزیده‌ها, زندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

دوازده − یک =