به کودکان این داروها را ندهید

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض دارویی می شوند بنابر این در دادن داروهایی که بدون نسخه می توان از داروخانه ها تهیه کرد و همچنین داروهای گیاهی به کودکان دقت داشته باشید.(در کودکان پیش دبستانی این مسئله حتی مهم‌تر هم می شود زیرا خوردن اتفاقی داروها در در این سن معمولاً بیشتر از سایر سنین اتفاق می افتد.)

آسپرین

هیچ وقت از آسپرین یا داروهایی که حاوی ترکیبات آسپرین هستند برای کودک استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آنها را تجویز کرده باشد.آسپرین کودک را مستعد سندرمی به نام «رای» می‌کند که مقاله ای در مورد آن در این سایت آورده شده است و یک سندرم بالقوه کشنده است. توضیحات روی بسته داروها را بخوانید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین نیستند(گاهی از کلمه سالیسیلات به جای آسپرین استفاده می شود) و در صورتی‌که هر گونه تردیدی در این مورد داشتید برای راهنمایی بیشتر از داروساز یا پزشک کمک بگیرید.

جایگزین مناسب برای تب یا درد استامینوفن یا ایبوپروفن است که البته باید دوز مناسب آنها برای بچه ها استفاده شود، اما به یاد داشته باشید چنانچه کودک استفراغ هم می کند یا بدنش کم آب است، آسم دارد،بیماری کلیوی دارد و زخم یا هر بیماری مزمن دیگری در بدنش وجود دارد ،قبل از دادن ایبوپروفن با پزشکش مشورت کنید. در مورد استامینوفن هم اگر فرزندتان بیماری کبدی دارد به پزشک بگویید تا از داروی مشابه مناسب دیگری استفاده کند.

داروهای سرماخوردگی یا سرفه که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند

این گونه داروها برای کودکان این سن نه تنها عملاً علائم سرماخوردگی و سرفه را کاهش نمی دهند بلکه می توانند مضر هم باشند به وِیژه زمانی که اشتباها بیش از حد مجاز خورده می شوند. علاوه بر آثار جانبی مانند خواب آلودگی، تهوع و استفراغ و جوش های پوستی ممکن است عوارض جدی مانند افزایش ضربان قلب،تشنج و حتی مرگ هم اتفاق بیفتند.

داروهای ضد تهوع

این داروها را هرگز بدون نسخه پزشک به کودک ندهید. در اکثر موارد بدون اینکه نیاز به این داروها باشد، بدن کودک خودش از پس استفراغ یا تهوع بر می آید زیرا معمولاً تهوع در کودکان کوتاه مدت است.

داروهای ویژه نوزادان یا بزرگسالان

در این سنین دادن دوز کمتر از دوز ویژه بزرگسالان به همان اندازه دادن دارو با دوز بیشتر از دوز مخصوص نوزادان خطرناک است و اکثر والدین نمی دانند که قطره های نوزادان غلظت بیشتری در بدن ایجاد می کنند تا شربتی که برای کودکان بزرگتر است. توجه داشته باشید چنانچه بر روی دارو دوز آن بر اساس سن و جنس کودک درج نشده از دادن آن به فرزندتان خودداری کنید.

داروهایی که برای شخص دیگر یا علائم دیگر تجویز شده اند

در این موارد نه تنها آن دارو ها احتمالاً برای کودک شما موثر نیستند بلکه ممکن است عوارض هم ایجاد کنند.

دارو یا هر چیزی که تاریخ مصرفش گذشته است

تمام موادی که تاریخ مصرفشان گذشته است باید در اولین فرصت به دور انداخته شوند زیرا از آن زمان به بعد نه تنها موثر نیستند بلکه اثرات نا مطلوب نیز بر بدن می گذارند. به یاد داشته باشید تغییر رنگ هم از مواردی است که لازم است دارو کنار گذاشته شود. ضمناً بهتر است به گونه ای آنها را معدوم کنید که کودک به هیچ طریقی نتواند به آنها دسترسی داشته باشد.

استامینوفن بیش از حد

به جز خود استامینوفن بعضی از داروهای ضد درد در ترکیبات خود استامینوفن دارند.مراقب باشید مقدار استامینوفنی که از این طریق نیز وارد بدن کودک می شود از حد معینی تجاوز نکند. یک راه مناسب این است که تا زمانی که مطمئن نشدید از دادن استامینوفن یا ایبوپروفن به کودک خودداری کنید.

شربت ایپکاک

شربت ایپکاک باعث استفراغ می شود و برای پیشگیری از مسمومیت استفاده می شود. امروزه پزشکان دیگر استفاده از آن را توصیه نمی کنند زیرا معلوم نیست که واقعاً چقدر به درمان مسمومیت کمک می‌کند. بنابراین بهتر است که این شربت را در خانه نگه ندارید و برای پیشگیری از مسمومیت هم دقت کنید مواد خطرناک را از دسترس کودک دور نگه دارید.

نکته

نکته آخر اینکه در مورد قرص های جویدنی مراقبت بیشتری کنید. در مورد کودکان باید به اینکه چگونه و چه موقع آنها به کودک بدهید،دقت کنید. کودکان چهار ساله در اکثر موارد راحت با این‌ها کنار می آیند به ویژه اگر موادشان در دهان زود حل شوند، اما به هر حال در هر کودکی که هنوز نمی تواند عمل جویدن غذاها را به خوبی انجام دهد باید در دادن جویدنی ها احتیاط کرد. گاهی پزشک اجازه می دهد که این قرص ها را خورد کنید و داخل غذاهای نرم مانند ماست بریزید و به کودک بدهبد و البته در آن صورت باید مطمئن شوید کودک تمام آن غذا را خورده تا بدانید دوز کامل دارو را دریافت کرده است.

منبع : www.ninidari.com

دردنیای کودکی, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

14 + 14 =