جایگزینی بهتر برای بازی‌های کامپیوتری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

هر کودکی برای رشد ذهنی و اجتماعی خود نیازمند اندیشه و تفکر است و بازی خمیرمایه این تفکر و اندیشه است ولی بهتر است به عنوان والدین او آگاهی بیشتری راجع به این موضوع داشته باشیم تا راه بهتری را به فرزندان خود نشان دهیم.

این‌ها جایگزین بی‌نظیری برای بازی‌های کامپیوتری هستند

کودک با بازی کردن انرژی لازم برای مبارزه با مشکلات پیش رویش را در آینده، به دست می آورد که بالطبع هر چه این بازی پیچیده‌تر و جمعی‌تر باشد، او این آموزش‌های انرژی زا را بهتر و راحت تر درک خواهد کرد و در نتیجه، آمادگی روانی بیشتری پیدا می‌کند.

کشف دنیای اطراف بخش دیگری از آموزش‌های بازی است که کودک با حس کنجکاوی خود به این مهم دست پیدا می‌کند و در نهایت مسئولیت‌های اجتماعی و اقتصادی را که در آینده باید به دوش کشد به او می‌آموزد.

در این مسیر هیچ گاه نمی‌توان از اسباب بازی‌هایی که کودک به عنوان یار همیشگی خود از آنها یاد می‌کند و در اوقات تنهایی با آنها هویت خود را پیدا می‌کند، غافل شد.

در واقع کودک با بازی گروهی با رعایت اصول و مقررات آشنا می‌شود و همانندسازی با بزرگسالان را می‌آموزد. اسباب بازی در این بین موجب هماهنگی دستگاه‌ها و تقویت حواس کودک می‌شود.

کودکان روحیات متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی‌های خود، بازی‌ها و اسباب بازی‌های مختلفی را تجربه می‌کنند. بازی‌های کودکانه انواع مختلفی دارند. یکی از بهترین انواع بازی، بازی‌های آموزشی است. مهمترین وسیله آموزش کودک، استفاده از وسایل بازی مناسب است.

مثلاً این که او با یک مشت لگو، شروع به بازی کند، برای او از هر نظر در قوای ذهنی کمک می‌کند. بازی‌های آموزشی موجب تقویت حواس و رشد قوای ذهنی و اجتماعی کودک می‌شوند، به شرط آن که سعی کنیم کنترل اصلی بازی در اختیار کود باشد و جهت و مسیر آن را تعیین کند. اما بازی‌های خلاق مهمترین بازی‌ها به حساب می‌آیند.

در این گونه بازی‌ها، کودک از طریق به وجود آوردن چیزی، آنچه در درون دارد را بیان می‌کند. این عمل را می‌توان در کارهائی مثل نقاشی، موسیقی، خمیربازی، شن بازی یا استفاده از لغات دید که او را قادر می‌سازد تا در آینده داستان، شعر و نمایشنامه بنویسد.

قادری، مدیر سرگرمی‌های سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره تولیدات شرکت‌های بازی ساز می‌گوید: ”به تناسب سن افراد، محتوای تولیدات این شرکت ها متفاوت هستند.

به طور عمده عنصر خشونت در این نوع بازی‌ها برای تمام رده های سنی وجود دارد که دو عنصر شهوت و وحشت با توجه به پائین یا بالا بودن سن بازیکن کمتر و بیشتر است.

 

جایگزینی بهتر برای بازی های کامپیوتری

 

با توجه به شیوه اداره کشورهای غربی به صورت سرمایه داری شرکت‌های گوناگون با صرف هزینه‌های گزاف به تبلیغ و توسعه صنعت جایگزینی بهتر برای بازی‌های کامپیوتری پرداخته‌اند.

این صنعت نیز به مانند صنایع مخربی نظیر نوشابه و دخانیات به کشورهای در حال توسعه کشیده شده است. ما باید بازی را بشناسیم، باید این مسئله را استاندارد کنیم و بهترین نوع آن را فراهم کنیم.“ این در حالی است که سیلی از بازی‌های رایانه‌ای وارد کشور می‌شود که تقریباً هیچ گونه مهار نمی‌شوند.

فرجو، مدیر شورای نظارت بر اسباب بازی، با اشاره به قاچاق غیرقانونی اسباب بازی می‌گوید: ”کنترل های سازمان برای واردات اسباب بازی افزایش پیدا کرده است و می‌شود گفت، در حال حاضر نظارت بر روی بازی‌های میکرو و سگا به صورت کامل انجام می‌شود.

اما تاکنون هیچ سی.دی بازی از سوی گمرک دریافت نکرده‌ایم! ما فکر می‌کنیم که این واردات غیرقانونی، عمدتاً از طرف همسایه‌های شمالی انجام می‌شود.“

والدین و اسباب بازی

روانشناسان می‌گویند والدین باید یاد بگیرند که با همبازی شدن با کودکانشان به آنها یاد بدهند که چگونه می ‌وانند شخصیت اجتماعی خود را شکل دهند. همچنین برای انتخاب همبازی های خوب، فرزند را غیرمستقیم راهنمایی کنند.

زیرا رفتارهای یک همبازی خوب تأثیر بسیار مثبتی در آینده او خواهد داشت. اولیاء باید در انتخاب اسباب بازی کودک به جنسیت، سن و توانایی‌های کودک خود نیز توجه کنند. چون ممکن است این انتخاب غلط باعث ناهنجاری در ذهن آنها شود. بهترین حالت نیز این است که در حضور آنها به بازی کردن بپردازند.

زیرا اگر در حضور فرزندمان با وسایل موجود در خانه برای او اسباب بازی ساخته شود، ارتباط عاطفی میان والدین و کودکان تقویت خواهد شد. قادری، در این باره می‌گوید: ”اسباب بازی یک مسئله فرهنگی است، بازی‌های کامپیوتری به نوعی مخرب هستند، چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ جسمانی.

اکثر خانواده‌ها درباره محتوای بازی‌هایی که فرزندشان انجام می‌دهند، بی اطلاعند. ۹۰ درصد تولیدات شرکت‌های غربی و صاحب تکنولوژی اکشن هستند و بازی‌های اکشن سه عنصر خشونت، شهوت، وحشت را همراه خود دارند.

منبع : www.ninidari.com

درفرزندان, والدین و فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + یازده =