نقش والدین در شکل گیری هویت فرزند

نویسنده : دکتر بنفشه غرایی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱ فروردین ۱۳۹۶

آیا هویت والدین و روش فرزند پروری آن ها در شکل گیری هویت فرزندان تأثیر دارد؟

عده‌ای از محققان گزارش داده‌اند که بر اساس یک دیدگاهِ یادگیری اجتماعی، وضعیت هویت والدین، به خصوص اگر آنها دارای سبک هویت اطلاعاتی باشند، الگوی مناسبی را برای نوجوانان فراهم می‌کند، تا از طریق یادگیری مشاهده‌ای بتوانند هویت خود را رشد دهند. آنها معتقدند که ارتباط والدین با یکدیگر در شکل‌گیری رفتارهای فرزندان در مراحل مختلف رشد نقش مهمی ایفا می‌کند.

بر همین اساس تحقیقات نشان داده است که نوجوانانی که دارای سبک هویت هنجاری هستند معمولاً در خانواده‌هایی با سبک فرزند پروریِ استبدادی رشد کرده‌اند، این والدین با کنترل دقیق روی فرزندان خود از آنها انتظار دارند که به طور کامل از دستورات آن ها فرمانبرداری کنند و با قوانین موجود در خانواده همنوایی داشته باشند. بنابراین نوجوانان در چنین خانواده‌‌هایی هیچ گاه به خود اجازه نمی‌دهند که در مورد مسائل پیرامون خود بررسی کنند و یاد می‌گیرند که فرزند خوب فرزندی است که بدون چون و چرا از دستوراتی که والدین بر اساس تجارب شان می‌دهند، اطاعت کند. در حالی که نوجوانانی که دارای سبک هویت سردرگم / اجتنابی هستند معمولاً والدینی با سبک فرزند پروری سهل گیر و آزادگذار دارند. این والدین بر خلاف گروه قبل بسیار سهل گیرند و بیش‌تر درگیر مسائل شخصی خود هستند. بنابراین توجه زیادی به فرزندان خود ندارند و معمولاً هیچ کنترلی بر آنان اعمال نمی‌کنند. به همین دلیل معمولاً نوجوانان در این خانواده‌ها در سنین بسیار پایین رفتارهایی نظیر مصرف سیگار، سوء مصرف مواد مخدر و هم چنین ارتباط با جنس مخالف را تجربه می‌کنند. و بالاخره نوجوانان دارای سبک هویت اطلاعاتی از والدینی با سبک فرزند پروری قاطعانه برخوردارند.

در این خانواده‌ها هر چند که قوانین مشخصی وجود دارد ولی نوجوان مجاز است در مورد دلیل انجام این اعمال بحث و بررسی کند. والدین دارای این سبک تربیتی به افکار و رفتار فرزندان خود توجه دارند و در تصمیم گیری‌های خود نظرات آنها را مدنظر قرار می‌دهند.

معمولاً نوجوانان دارای سبک هویت هنجاری و اطلاعاتی، ارتباط خوبی را با والدین‌شان گزارش کرده‌اند ولی نوجوانان دارای سبک هویت سردرگم / اجتنابی، ارتباط خوبی با والدین خود ندارند. به طور کلی تحقیقات نشان می‌دهد که روش فرزند پروری و نوع ارتباط والدین با نوجوانان در رشد و تحول فرایند شکل‌گیری هویت نقش مهمی دارد.

منبع : غرایی، بنفشه؛ (۱۳۸۷) بحران هویت و مهارت‌های مقابله‌ای (نظریه ها و راهبردها)، تهران: نشر قطره.

درفرزندان, والدین و فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

دو × 3 =